Pokonaliśmy pogodę. Pokaz Karate Shōtōkan z okazji Dni Supraśla 2023

W sobotę 17 czerwca 2023 roku w Parku Saskim miały miejsce obchody Dni Supraśla 2023. W związku z tym „Bushidō” Supraśl jako partner tego wydarzenia podjął się zorganizowania pokazu i wystawy. ⛲🎪🌞

Nasz pokaz Karate Shōtōkan był zaplanowany na godzinę 15:00, jako wydarzenie otwierające wieczorne atrakcje. Tuż przed tym odbywał się Piknik Świętego Jana Nepomucena - Patrona Gospodarki Wodnej oraz III Podlaski Zlot Samochodów Elektrycznych i Hybrydowych. Nasi klubowicze zaczęli zbierać się godzinę wcześniej. Niestety, robiło się coraz duszniej, a na niebie było widać chmury zwiastujące zmianę pogody. Tak też się stało i ogromna ulewa przeszła przez miasto. Jednakże, pełni optymizmu z wystawionym naszym herbem na maszcie, schroniliśmy się pod wiatą, by przeczekać ogromny deszcz. Było już kilka minut po godzinie 15. Nagle przestało padać i mimo, że wielu z nas było przemoczonych, to przeszliśmy do przygotowań i rozgrzewki. Trawa była przesiąknięta wodą, co stanowiło rzeczywiście wielkie wyzwanie, żeby się nie poślizgnąć. Parne powietrze przypominało tropikalny klimat. Goście wydarzenia zaczęli również powoli się gromadzić. Wtedy też zostaliśmy wyczytani ze sceny i rozpoczęliśmy nasz pokaz, którego motywem przewodnim było wytłumaczenie widowni, czym jest karate. W przeciwieństwie do wielu innych sportów walk, Shōtōkan bardzo przykłada uwagę na zagadnienia techniczne, ale najgłębiej u jego podstaw znajduje się wychowanie moralne adeptów. To właśnie legendarny mistrz Gichin Funakoshi konstruując spis zasad, „dōjō-kun” i „nijū-kun”, jakimi powinien kierować się trenujący karate człowiek, zawarł popularną maksymę. Taki sam napis widnieje w Japonii na pomniku w świątyni Enkaku-ji, która jest poświęcona pamięci twórcy współczesnego karate. Można to tłumaczyć na wiele sposobów, ale zawsze przesłanie jest jedno, iż karate nie służy agresji. To nauka pokory, kształcenia swojego charakteru, a w obecnej dobie, także czysta rywalizacja sportowa.

Karate ni sente nashi! 空手に先手なし!
Pokaz został przygotowany tak, by zaprezentować namiastkę środowiska w jakim porusza się katateka, czyli osoba praktykująca karate. Kolejno można rozróżnić cztery podstawowe kierunki kształcenia: kihon, kata, bunkai, kumite. Każdy z nich kładzie nacisk na odmienny aspekt rozwijania umiejętności uczestnika zajęć. Stąd podczas pokazu można było zobaczyć wszystkie te elementy, które były kolejno prezentowane przez młodzież i dorosłych przy akompaniamencie cudownej, tradycyjnej muzyki.

Po pokazie byliśmy aktywni na naszym stoisku wystawowym. Na nim zainteresowani dowiadywali się o działalności klubu KKS „Bushidō” Supraśl, historii karate, a także korzystali z konsultacji z licencjonowanym trenerem sztuk walki. Była również dodatkowa atrakcja w postaci możliwości skorzystania ze sprzętu specjalistycznego oraz wysłuchania krótkiego instruktażu, zapoznania się z fizjologią człowieka podczas ćwiczeń i poznania jakie benefity płyną z praktykowania Karate Shōtōkan.

W trakcie pokazu dopingowali nas zwiedzający goście, jak i osoby powiązane z naszym Klubem, za co serdecznie wszystkim dziękujemy! Chcemy również wyrazić wdzięczność dla organizatora CKiR w Supraślu, obsłudze technicznej tego wydarzenia, a przede wszystkim Klubowiczom, którzy wzięli udział lub pomagali w przygotowaniach.

Arigatō gozaimasu! ありがとうございます!

Zamieszczamy także poniżej naszą galerię ze zdjęciami. Wydarzenie zostało również zrelacjonowane za pośrednictwem innych mediów:
➝ Kliknij TUTAJ, by przejść do wpisu w mediach społecznościowych Centrum Kultury i Rekreacji (CKiR) w Supraślu.

Osu! 🥋

Zdjęcia
KLIKNIJ ABY POWRÓCIĆ DO AKTUALNOŚCI